2018 NCHSAA 2A West Regional Championships Track & Field Bunker Hill High School

By: 
From staff reports
Staff Writer

NCHSAA 2A West Regional Championships Track & Field Bunker Hill High School Results
05-12-18

Girls 100 Meter Dash NCHSAA 2A Finals 1 Kayla Smith 10 Lincolnton 12.25 12.28 NWI 10 2 Naeousha Ramseur 10 Bunker Hill 13.10 12.82 NWI 8 3 Ania Mayner 9 North Lincol 13.05 12.88 NWI 6 4 Brianna Carson 9 Newton-Conov 13.03 13.04 NWI 5 5 Shea Sutton 11 Smoky Mounta 13.38 13.24 NWI 4 6 Neutika Degree 11 Shelby 13.54 13.36 NWI 3 7 Jaden Nash 11 East Gaston 13.12 13.49 NWI 2 8 Daniah Wilson 12 Shelby 13.41 14.04 NWI 1

Girls 200 Meter Dash NCHSAA 2A 1 Kayla Smith 10 Lincolnton 25.04 25.56 NWI 2 10 2 Ania Mayner 9 North Lincol 26.42 26.82 NWI 2 8 3 Neutika Degree 11 Shelby 27.74 27.47 NWI 2 6 4 Taty'ana Lathom 11 Shelby 28.04 27.68 NWI 2 5 5 Jaden Nash 11 East Gaston 28.28 28.15 NWI 1 4 6 Devoria Boykins 9 East Rutherf 28.68 28.66 NWI 1 3 7 Mikayla Whitener 10 Newton-Conov 28.60 28.76 NWI 1 2 8 Lola Lawrence 11 West Lincoln 28.54 28.84 NWI 1 1 9 Jessica Metcher 10 Madison 28.44 28.96 NWI 1 10 Ebony Anderson 12 Wilkes Centr 28.92 29.32 NWI 1 11 Lacey Triplett 12 Wilkes Centr 28.24 29.45 NWI 1 12 Kasey Ross 11 East Henders 28.50 29.46 NWI 1

Girls 400 Meter Dash NCHSAA 2A 1 Nasiah Ferguson 9 Hendersonvil 59.17 1:00.01 2 10 2 Celia Richmond 11 Brevard 1:01.00 1:00.96 2 8 3 Brianna Carson 9 Newton-Conov 1:00.90 1:01.81 2 6 4 Sydnee Arrowood 11 R-S Central 1:05.54 1:03.37 2 5 5 Lola Lawrence 11 West Lincoln 1:03.74 1:04.25 2 4 6 Dominique Karesh 12 Brevard 1:04.60 1:04.64 2 3 7 Aleia Rose 11 Patton 1:05.74 1:05.02 1 2 8 Cierra McClough 10 Fred T. Foar 1:04.38 1:05.46 2 1 9 McKenzie Lawrence 11 Hibriten 1:06.21 1:06.68 1 10 Sarah Olson 11 Wilkes Centr 1:05.44 1:07.35 2 11 Melanie Dooley 10 Bandys 1:07.04 1:08.58 1 -- Alexis Blevins 9 Ashe County 1:07.57 DNF 1 -- Maria Sgro 9 Franklin 1:06.24 DNF 1 -- Eliza Macaulay 11 Smoky Mounta 1:06.20 DNF 1 -- Natalie Parris 9 Smoky Mounta 1:07.34 DNF 1

Girls 800 Meter Run NCHSAA 2A 1 Chandler Mccaslin 12 North Lincol 2:18.65 2:18.99 10 2 Angie Allen 9 North Lincol 2:32.27 2:27.46 8 3 Caroline Hilliard 12 Bunker Hill 2:29.60 2:27.54 6 4 Faith Younts 10 Patton 2:32.75 2:28.31 5 5 Victoria Young 12 North Wilkes 2:33.80 2:28.50 4 6 Karina Coulter 9 Fred T. Foar 2:32.00 2:31.02 3 7 Laila Burk 9 Owen, Charle 2:35.20 2:37.23 2 8 Tristen Berry 10 Brevard 2:34.22 2:38.07 1 9 Alyssa Lefler 11 Brevard 2:34.21 2:38.85 10 Olivia Randolph 11 Ashe County 2:37.10 2:41.02 11 Shay Rooney 10 North Lincol 2:42.70 2:41.85 12 Rebecca Fox 11 Smoky Mounta 2:36.58 2:43.90 13 Ailsa Carlson 12 Hibriten 2:42.00 2:44.87 14 Lindsey Banks 12 Owen, Charle 2:41.80 2:52.63 15 Kaitlyn Eaker 12 West Lincoln 2:50.00 3:00.96

Girls 1600 Meter Run NCHSAA 2A 1 Chandler Mccaslin 12 North Lincol 5:07.86 5:19.57 10 2 Angie Allen 9 North Lincol 5:20.09 5:20.74 8 3 Caroline Hilliard 12 Bunker Hill 5:24.48 5:21.32 6 4 Alyssa Galvin 10 North Lincol 5:31.80 5:35.04 5 5 Sarah Faith McAllister 11 Bandys 5:46.12 5:46.81 4 6 Mahaley Cronk 10 Ashe County 5:46.77 5:47.39 3 7 Faith Younts 10 Patton 5:34.07 5:55.68 2 8 Madeline Dierauf 10 Brevard 5:41.85 6:03.03 1 9 Dylan Garcia 9 Franklin 5:47.61 6:05.93 10 Gracey Lane 9 R-S Central 5:46.20 6:23.10 11 Skyler Mcpherson 10 West Wilkes 6:05.00 6:29.01

Girls 3200 Meter Run NCHSAA 2A 1 Alyssa Galvin 10 North Lincol 11:42.03 12:12.48 10 2 Shelby Fink 10 North Lincol 11:37.14 12:19.63 8 3 Ava Findlay 12 Brevard 13:28.27 12:37.75 6 4 Skyler Tait 12 Franklin 12:19.90 12:46.10 5 5 Mahaley Cronk 10 Ashe County 12:40.15 13:11.67 4 6 Toby Huter 12 Brevard 13:18.02 13:27.85 3 7 Lillie Siniard 11 Brevard 12:33.75 13:57.25 2 8 Katherine Scifers 11 Smoky Mounta 14:38.00 15:02.18 1 9 Mackenzie Miller 12 East Gaston 13:43.58 15:36.49 -- Kaitlyn Eaker 12 West Lincoln 12:44.00 DNF -- Alexa Beiberich 10 West Lincoln 15:04.80 DNF -- Sarah Faith McAllister 11 Bandys 13:01.99 DNF -- Makenzie Goodson 11 Bandys 14:05.50 DNF

Girls 100 Meter Hurdles NCHSAA 2A Finals 1 Hannah Angel 9 Franklin 16.82 16.34 NWI 10 2 Shaniya Byers 11 Shelby 17.20 16.94 NWI 8 3 Cheyenne Downey 12 R-S Central 18.01 17.38 NWI 6 4 Willow Michael 11 Brevard 18.07 17.46 NWI 5 5 Madison Owen 11 Pisgah 17.73 17.53 NWI 4 6 Andie Hubbard 12 Bandys 18.05 17.84 NWI 3 7 Canaan Drake 9 Franklin 18.43 18.11 NWI 2 8 Katie Icard 12 Draughn 18.50 19.51 NWI 1

Girls 300 Meter Hurdles NCHSAA 2A 1 Hannah Angel 9 Franklin 50.56 49.77 2 10 2 Anderson McKibbon 9 Brevard 50.96 49.85 2 8 3 Lacey Triplett 12 Wilkes Centr 49.87 50.55 2 6 4 Shaniya Byers 11 Shelby 50.88 50.76 2 5 5 Kaitlyn Melton 12 Smoky Mounta 52.76 52.36 2 4 6 Rylee Williamson 12 Pisgah 52.74 53.04 2 3 7 Sky Golebiewski-Kral 9 Franklin 53.24 54.10 1 2 8 Madison Owen 11 Pisgah 51.94 54.19 2 1 9 Lucy McRae 10 Smoky Mounta 54.16 54.31 1 10 Cheyenne Downey 12 R-S Central 53.54 54.65 1 11 Clare Kennerly 9 Brevard 54.77 54.77 1 12 Melena Howell 10 Ashe County 54.04 56.02 1 13 X'Zaysha Henry 11 Lincolnton 54.54 57.39 1

Girls 4x100 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Hendersonville 'A' 50.51 50.82 2 10 1) Keayla Beddingfield 12 2) Avion Williams 11 3) Nasiah Ferguson 9 4) Micaiah Darity 11 2 Bunker Hill 'A' 51.78 51.72 2 8 1) Jahlein Summers 12 2) Na'Mya Hector 9 3) Jada Perkins 11 4) Naeousha Ramseur 10 3 Shelby 'A' 53.58 52.84 2 6 1) Tanyzha Dawkins 11 2) Neutika Degree 11 3) Taty'ana Lathom 11 4) Zaria Murray 10 4 North Lincoln 'A' 53.64 52.85 2 5 1) Kaylin Somers 11 2) Payton Turner 9 3) Ania Mayner 9 4) Amari Mayner 12 5 Madison 'A' 54.41 53.62 2 4 1) Taylor Ponder 10 2) Jessica Metcher 10 3) Kayla Self 10 4) Micah Debruhl 12 6 Bandys 'A' 55.46 54.69 1 3 1) Shy Pope 12 2) Farah Travis 9 3) Leigh Thompson 11 4) Andie Hubbard 12 7 Fred T. Foard 'A' 54.20 54.79 2 2 1) Mallory Wilfong 12 2) Madison Drumheller 12 3) Cierra McClough 10 4) Payton Johnson 12 8 Franklin 'A' 57.31 54.98 1 1 1) Madison Tallent 11 2) Katie Sanders 10 3) Dylan Garcia 9 4) Hannah Angel 9 9 West Lincoln 'A' 53.29 55.65 2 1) Sydney Baucom 11 2) Taylor Church 11 3) Alexis Gamble 10 4) Lola Lawrence 11 10 Ashe County 'A' 55.84 56.70 1 1) Spencer Simino 12 2) Holly Grant 11 3) Mattie Joines 12 4) Melena Howell 10 -- Wilkes Central 'A' 55.68 DQ 1

Girls 4x200 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Hendersonville 'A' 1:45.60 1:45.56 2 10 1) Nahndi Smith 9 2) Nasiah Ferguson 9 3) Avion Williams 11 4) Micaiah Darity 11 2 Bunker Hill 'A' 1:53.94 1:49.80 2 8 1) Na'Mya Hector 9 2) Jahlein Summers 12 3) Jada Perkins 11 4) Naeousha Ramseur 10 3 Smoky Mountain 'A' 1:54.84 1:51.03 2 6 1) Kaitlyn Melton 12 2) Shea Sutton 11 3) Eliza Macaulay 11 4) Lucy McRae 10 4 Shelby 'A' 1:54.02 1:52.27 2 5 1) Tanyzha Dawkins 11 2) Neutika Degree 11 3) Taty'ana Lathom 11 4) Daniah Wilson 12 5 Fred T. Foard 'A' 1:55.55 1:52.28 2 4 1) Mallory Wilfong 12 2) Madison Drumheller 12 3) Cierra McClough 10 4) Payton Johnson 12 6 Bandys 'A' 1:56.97 1:55.86 2 3 1) Melanie Dooley 10 2) Farah Travis 9 3) Cailyn Huggins 9 4) Leigh Thompson 11 7 Wilkes Central 'A' 1:56.09 1:56.18 2 2 8 West Lincoln 'A' 1:57.21 1:56.39 1 1 1) Sydney Baucom 11 2) Taylor Church 11 3) Alexis Gamble 10 4) Lola Lawrence 11 9 North Lincoln 'A' 1:58.39 1:56.40 1 1) Kaylin Somers 11 2) Chloe Emehel 10 3) Payton Turner 9 4) Ania Mayner 9 10 Lincolnton 'A' 1:55.50 1:57.20 2 1) Jada Derr 12 2) Adara Ledwell 11 3) Destinee Head 9 4) Akyra Forney 9 11 Ashe County 'A' 1:58.70 2:01.69 1 1) Spencer Simino 12 2) Holly Grant 11 3) Mattie Joines 12 4) Alexis Blevins 9

Girls 4x400 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Newton-Conover 'A' 4:21.81 4:17.65 2 10 1) Anna Loudermelt 11 2) Elaina Ramseur 10 3) Mia Macon 11 4) Brianna Carson 9 2 Brevard 'A' 4:23.08 4:19.98 2 8 1) Dominique Karesh 12 2) Celia Richmond 11 3) Tristen Berry 10 4) Anderson McKibbon 9 3 Franklin 'A' 4:27.30 4:20.57 2 6 1) Kennedy Conner 12 2) Dylan Garcia 9 3) Maria Sgro 9 4) Hannah Angel 9 4 North Lincoln 'A' 4:27.60 4:21.02 2 5 1) Chandler Mccaslin 12 2) Andrea McAllister 9 3) Grace Parnell 9 4) Ania Mayner 9 5 Smoky Mountain 'A' 4:29.56 4:31.48 2 4 1) Kaitlyn Melton 12 2) Shea Sutton 11 3) Eliza Macaulay 11 4) Lucy McRae 10 6 R-S Central 'A' 4:48.60 4:37.88 1 3 1) Cheyenne Downey 12 2) Sydnee Arrowood 11 3) Alexis Dubay 11 4) Nigeria McKinney 9 7 Fred T. Foard 'A' 4:33.41 4:39.60 2 2 1) Carley West 9 2) Madison Drumheller 12 3) Mallory Wilfong 12 4) Cierra McClough 10 8 Patton 'A' 4:41.88 4:40.96 1 1 1) Madison Barrier 12 2) Aleia Rose 11 3) Skye Scoggins 9 4) Caroline Lucas 10 9 Wilkes Central 'A' 4:45.53 4:42.01 1 10 Hibriten 'A' 4:43.61 4:47.32 1 1) Ailsa Carlson 12 2) McKenzie Lawrence 11 3) Felice Simmons 10 4) Jaylen Fox 9 11 Ashe County 'A' 4:38.55 5:01.82 2 1) Spencer Simino 12 2) Malorie Eller 10 3) Alexis Blevins 9 4) Melena Howell 10 12 Shelby 'A' 4:58.27 5:04.87 1

Girls 4x800 Meter Relay NCHSAA 2A 1 North Lincoln 'A' 10:23.00 10:11.09 10 1) Alyssa Galvin 10 2) Shelby Fink 10 3) Shay Rooney 10 4) Angie Allen 9 2 Ashe County 'A' 10:48.43 10:30.69 8 1) Olivia Randolph 11 2) Mahaley Cronk 10 3) Zoe Schell 10 4) Malorie Eller 10 3 Smoky Mountain 'A' 11:01.14 10:31.42 6 1) Rebecca Fox 11 2) Eliza Macaulay 11 3) Lucy McRae 10 4) Becky Pechman 10 4 Brevard 'A' 10:31.27 10:34.57 5 1) Tristen Berry 10 2) Dominique Karesh 12 3) Madeline Dierauf 10 4) Alyssa Lefler 11 5 Owen, Charles D. 'A' 11:09.50 10:42.76 4 1) Lindsey Banks 12 2) Laila Burk 9 3) Hannah Larios 9 4) Chloe Stiles 11 6 Bandys 'A' 11:01.92 10:42.82 3 1) Makenzie Goodson 11 2) Kailey Rosenberger 9 3) Clarissa Cappadona 12 4) Sarah Faith McAllister 11 7 Franklin 'A' 11:02.00 11:09.80 2 1) Savannah Tait 10 2) Katie Sanders 10 3) Dylan Garcia 9 4) Maria Sgro 9 8 West Lincoln 'A' 11:46.58 11:28.47 1 1) Kaitlyn Eaker 12 2) Taylor Church 11 3) Alexa Beiberich 10 4) Ashlynn Eurey 9 9 Fred T. Foard 'A' 11:23.48 11:31.67 1) Chloe Fountain 11 2) Paiden Dula 11 3) Bianca Tamas 9 4) Karina Coulter 9 10 Patton 'A' 11:50.85 12:03.13 1) Catherine Gamewell 11 2) Katelyn Callahan 10 3) Calli Westra 10 4) Caroline Lucas 10

Girls High Jump NCHSAA 2A 1 Kennedy Conner 12 Franklin 5-05.00 5-06.00 10 2 Hannah Angel 9 Franklin 5-02.00 5-04.00 8 3 Bella Potter 11 Ashe County 5-02.00 4-10.00 6 4 Crystal Heafner 12 West Lincoln 4-10.00 J4-10.00 5 5 Chloe Elmore 11 West Lincoln 4-10.00 J4-10.00 4 6 Dani Brown 12 Bandys 4-08.00 4-08.00 3 7 Miriam King 10 Owen, Charle 4-06.00 J4-08.00 2 8 Canaan Drake 9 Franklin 4-10.00 4-06.00 1 9 Whitney Stewart 9 Bandys 4-08.00 J4-06.00 10 Ella Gragg 9 Patton 4-06.00 J4-06.00 11 McKenzie Johnson 9 North Wilkes 4-10.00 J4-06.00 12 Noel Pratt 9 Wilkes Centr 4-08.00 4-04.00 12 Morioh Ross 9 Lincolnton 4-06.00 4-04.00 12 Dalesha Linebarger 9 Bunker Hill 4-08.00 4-04.00 12 Kelsie Huffman 9 West Wilkes 4-10.00 4-04.00 -- Sarah Olsen 12 Wilkes Centr 4-08.00 NH

Girls Pole Vault NCHSAA 2A 1 Leanna Seagraves 11 Draughn 11-06.00 10-06.00 10 2 Pearl Ballard 10 East Henders 11-00.00 J10-06.00 8 3 Lacey Triplett 12 Wilkes Centr 9-06.00 9-00.00 6 4 Liz Morgan 12 East Henders 9-00.00 J9-00.00 5 5 Reagan Robinson 10 East Burke 9-00.00 J9-00.00 4 6 Keirsten Ledbetter 11 East Rutherf 8-06.00 8-06.00 3 7 Andie Hubbard 12 Bandys 8-06.00 8-00.00 1.50 7 Haleigh Kanipe 11 Bunker Hill 8-06.00 8-00.00 1.50 8 Melena Howell 10 Ashe County 8-06.00 J8-00.00 10 Lily Xiong 12 Draughn 7-06.00 7-06.00 11 Kirsten Stamos 11 Draughn 8-00.00 7-00.00 11 Carrie Lowe 11 Wilkes Centr 7-06.00 7-00.00 11 Elena Matola 9 Bandys 8-00.00 7-00.00 -- Maddie Falasca 10 Bandys 9-00.00 NH

Girls Long Jump NCHSAA 2A 1 Micaiah Darity 11 Hendersonvil 18-05.50 17-01.50 NWI 10 2 Avion Williams 11 Hendersonvil 17-01.00 16-08.50 NWI 8 3 Kennedy Conner 12 Franklin 16-10.00 16-07.50 NWI 6 4 Olivia Correa 11 North Lincol 15-04.50 15-09.50 NWI 5 5 Shaniya Byers 11 Shelby 15-04.00 15-06.75 NWI 4 6 Madison Tallent 11 Franklin 15-02.00 15-03.75 NWI 3 7 Pearl Ballard 10 East Henders 15-06.25 15-03.25 NWI 2 8 Alexis Levi 10 East Henders 15-08.00 14-11.00 NWI 1 9 Mattie Joines 12 Ashe County 15-06.00 14-07.75 NWI 10 Alyssa Watson 10 Owen, Charle 14-10.00 14-05.00 NWI 11 April DeLaCanal 10 Bandys 15-01.00 13-10.00 NWI

Girls Triple Jump NCHSAA 2A 1 Olivia Correa 11 North Lincol 35-01.00 35-05.00 NWI 10 2 Pearl Ballard 10 East Henders 33-04.50 33-10.00 NWI 8 3 Micaiah Darity 11 Hendersonvil 34-08.00 33-02.50 NWI 6 4 Shaniya Byers 11 Shelby 34-02.50 32-07.75 NWI 5 5 Keelie Jones 10 Hendersonvil 33-05.00 32-06.25 NWI 4 6 Alyssa Watson 10 Owen, Charle 32-04.00 32-00.50 NWI 3 7 Alexis Levi 10 East Henders 31-04.00 31-08.50 NWI 2 8 Mattie Joines 12 Ashe County 31-07.00 31-01.25 NWI 1 9 Kennedy Collins 9 West Wilkes 32-01.00 30-10.50 NWI 10 Holly Grant 11 Ashe County 30-03.75 28-10.75 NWI 11 Dalesha Linebarger 9 Bunker Hill 31-03.00 28-06.25 NWI 12 Annaleigh Breedlove 10 Patton 29-07.00 28-04.75 NWI 13 April DeLaCanal 10 Bandys 31-07.25 28-01.75 NWI 14 Madison Tallent 11 Franklin 31-02.00 27-00.75 NWI

Girls Shot Put NCHSAA 2A 1 Emily Shain 11 Lincolnton 38-03.50 39-00.00 10 2 Harley Byers 12 West Lincoln 33-02.00 34-05.50 8 3 Olivia Jackson 11 Smoky Mounta 34-05.50 33-08.50 6 4 Sarah Wallace 12 Smoky Mounta 33-10.25 32-09.50 5 5 Saniah Oneil 10 Draughn 35-04.00 32-08.50 4 6 Alaysia Price 10 Patton 32-10.25 32-05.50 3 7 Sekaya Canady 10 Hendersonvil 32-07.00 31-10.50 2 8 Isabell Musser 10 Brevard 33-06.00 31-08.00 1 9 Karli Schappert 12 North Lincol 32-09.00 31-03.50 10 Asisa McLean 10 Bandys 29-00.00 28-11.50 11 Jaylen Fox 9 Hibriten 28-10.00 28-04.00 12 Taylor Conley 11 East Burke 29-02.50 27-09.50 13 Diana Ramos 10 Maiden High 30-06.00 27-07.00 14 Jessica Carpenter 11 West Lincoln 29-10.00 27-03.00 15 Jayden Fox 9 Hibriten 27-03.50 27-02.00 16 Sidney McCraine 11 Chase 29-10.00 25-06.50

Girls Discus Throw NCHSAA 2A 1 Chesney Gardner 11 Owen, Charle 117-02 112-02.25 10 2 Saniah Oneil 10 Draughn 100-07 103-05 8 3 Harley Byers 12 West Lincoln 101-11 102-03.50 6 4 Emily Shain 11 Lincolnton 102-09 99-01.50 5 5 Olivia Jackson 11 Smoky Mounta 89-08 94-05.50 4 6 Amber Wilson 9 Owen, Charle 93-06 90-08 3 7 Sarah Wallace 12 Smoky Mounta 88-07 90-01 2 8 Julia Richard 11 Fred T. Foar 83-02 88-02.50 1 9 Sidney McCraine 11 Chase 89-04 87-07 10 Isabell Musser 10 Brevard 91-04 86-07.50 11 Abigail Sprouse 12 Patton 83-01 86-01.50 12 Asisa McLean 10 Bandys 95-06 83-01.75 13 Chesnie Berry 9 Franklin 83-02 82-00.50 14 Drew Smoker 10 Mountain Her 84-00 77-06 15 Abby Spiro 11 Smoky Mounta 84-08 74-03 16 Karli Schappert 12 North Lincol 82-00 68-04

Boys 100 Meter Dash NCHSAA 2A Finals 1 JaTay Culliver 12 Bandys 10.96 10.99 NWI 10 2 Raheem Carson 11 Bunker Hill 10.97 11.13 NWI 8 3 Brandon Johnson 9 Newton-Conov 11.12 11.15 NWI 6 4 Chris Hemphill 11 East Henders 11.06 11.16 NWI 5 5 Josh Hardin 10 Ashe County 11.19 11.26 NWI 4 6 G Witherspoon 11 Hibriten 11.42 11.32 NWI 3 7 Tiaje Ross 10 Lincolnton 11.43 11.35 NWI 2 8 Eli Smith 12 Bandys 11.47 11.50 NWI 1

Boys 200 Meter Dash NCHSAA 2A 1 JaTay Culliver 12 Bandys 22.27 22.20 NWI 2 10 2 Tyshaun Harris 12 Lincolnton 22.34 22.77 NWI 2 8 3 Jalen Johnson 12 Newton-Conov 23.04 22.91 NWI 2 6 4 G Witherspoon 11 Hibriten 23.10 23.15 NWI 1 5 5 Brandon Johnson 9 Newton-Conov 22.58 23.18 NWI 2 4 6 Jaylen Creamer 12 East Gaston 22.84 23.19 NWI 2 3 7 Charlie Young 12 Maiden High 23.14 23.24 NWI 1 2 8 A’qui Thompson 12 Fred T. Foar 23.24 23.39 NWI 1 1 9 Robert Gaither 11 Lincolnton 23.24 23.90 NWI 1 10 Isaiah Talbert 11 Bandys 23.33 24.25 NWI 1 11 Jalen Ward 11 North Lincol 22.73 25.13 NWI 2 -- Josh Hardin 10 Ashe County 23.04 DNF NWI 2

Boys 400 Meter Dash NCHSAA 2A 1 Josh Hardin 10 Ashe County 49.54 49.40 2 10 2 A’qui Thompson 12 Fred T. Foar 51.14 50.42 2 8 3 Jalen Johnson 12 Newton-Conov 51.38 51.51 2 6 4 Jalen Ward 11 North Lincol 51.26 51.55 2 5 5 Andre Washington 11 Shelby 52.23 51.73 2 4 6 Cole Lamb 11 Smoky Mounta 52.18 52.32 2 3 7 Xander Pendergrass 10 West Lincoln 52.85 52.88 1 2 8 Keelyn Surratt 12 Shelby 53.68 52.98 1 1 9 Hunter Wayne 9 West Wilkes 52.64 53.01 2 10 Hunter Butler 12 Patton 53.29 53.08 1 11 Brantley Holmberg 9 Hendersonvil 52.64 53.19 2 12 Karson Pilkenton 11 Hibriten 54.38 53.53 1 13 Liam Graham 11 Franklin 53.54 54.07 1 14 Cameron McKee 11 Smoky Mounta 54.04 54.51 1

Boys 800 Meter Run NCHSAA 2A Jason Thomson 10 North Lincol 1:57.05 2:01.34 10 2 Carter Binkley 11 Pisgah 2:04.74 2:02.37 8 3 Johnny Grant 11 North Lincol 2:02.25 2:02.76 6 4 Noah Schoenacher 11 Brevard 2:03.50 2:03.11 5 5 Evan Revis 12 R-S Central 2:05.74 2:04.25 4 6 Jason Risse 11 North Lincol 2:02.99 2:06.10 3 7 Ricky Blake 11 Bunker Hill 2:07.57 2:06.16 2 8 William Coye 11 Brevard 2:07.21 2:08.37 1 9 Eli Costa 12 Smoky Mounta 2:07.40 2:08.61 10 Khalil Banks 9 East Gaston 2:06.20 2:11.48 11 Andrew Gilbert 12 East Burke 2:07.26 2:12.66 12 Hunter Wayne 9 West Wilkes 2:06.07 2:29.41 -- Tafton Baker 11 Ashe County 2:02.46 DNF -- Robert Mcallister 12 Franklin 2:05.46 DNF

Boys 1600 Meter Run NCHSAA 2A 1 Jason Thomson 10 North Lincol 4:24.21 4:34.43 10 2 Tafton Baker 11 Ashe County 4:34.76 4:37.09 8 3 Johnny Grant 11 North Lincol 4:33.10 4:39.28 6 4 Jason Risse 11 North Lincol 4:31.16 4:41.10 5 5 Seth Gurny 11 Franklin 4:44.65 4:51.29 3.50 5 Andrew Gilbert 12 East Burke 4:48.21 4:51.29 3.50 7 Tyler Watterson 10 Smoky Mounta 4:59.00 4:54.37 2 8 Finn Rigsbee 10 Patton 5:04.60 5:03.85 1 9 Chandler Crawford 11 Ashe County 5:07.59 5:10.74 10 Johnathan Hernandez 10 East Henders 5:00.62 5:16.60 11 Tim Learn 10 Shelby 5:10.00 5:17.49 -- Grayson Jones 12 Franklin 4:43.08 DNF -- Brandon Miller 12 West Wilkes 4:35.66 DNF

Boys 3200 Meter Run NCHSAA 2A 1 Nathan Richards 12 Franklin 9:39.06 9:51.70 10 2 Jackson Cathey 12 North Lincol 10:00.36 9:59.01 8 3 Brian Risse 11 North Lincol 9:46.75 10:10.09 6 4 Brandon Miller 12 West Wilkes 10:21.59 10:13.83 5 5 Bobby Scott 9 North Lincol 10:19.87 10:18.30 4 6 Ben Trimm 9 Fred T. Foar 10:28.70 10:33.52 3 7 Jeremiah Flores 11 Madison 10:25.45 10:46.73 2 8 Tyler Watterson 10 Smoky Mounta 10:56.74 10:51.24 1 9 Christopher Upton 9 R-S Central 10:43.80 10:58.81 10 Austin Triplette 9 West Wilkes 10:29.75 11:00.04 11 Jacob Mullen 9 East Gaston 10:44.99 11:11.35 12 Ethan Stamey 9 Franklin 10:41.00 12:29.43

Boys 110 Meter Hurdles NCHSAA 2A Finals 1 Kameron Walsh 12 North Wilkes 15.63 15.43 NWI 10 2 Triston McDowell 11 R-S Central 15.47 15.51 NWI 8 3 Dylan Myers 12 Hendersonvil 16.81 15.80 NWI 6 4 Abraham Martinez 12 Franklin 15.92 15.83 NWI 5 5 Chase Clanton 11 Bandys 16.24 15.84 NWI 4 6 Zack Smith 11 Lincolnton 16.49 16.47 NWI 3 7 Mason Streppa 11 Patton 16.98 16.73 NWI 2 8 Josh Propst 12 Bunker Hill 17.17 16.85 NWI 1

Boys 300 Meter Hurdles NCHSAA 2A 1 Miles Simon 12 Hibriten 39.94 40.03 2 10 2 Kameron Walsh 12 North Wilkes 40.68 40.79 2 8 3 Kenzie Bouakhamphong 12 Franklin 41.44 42.08 2 6 4 Chase Clanton 11 Bandys 42.25 42.30 2 5 5 Jared Riddle 12 East Gaston 44.30 42.56 1 4 6 Dylan Myers 12 Hendersonvil 42.84 43.04 2 3 7 Abraham Martinez 12 Franklin 43.15 43.34 2 2 8 Jason Durr 11 Ashe County 42.34 43.35 2 1 9 Tony Wells 12 Newton-Conov 43.50 43.86 2 10 Mason Streppa 11 Patton 44.34 44.50 1 11 Johnathan Puiu 11 Fred T. Foar 44.44 45.90 1 12 Zack Smith 11 Lincolnton 43.54 46.43 1 13 Brandon Rockette 12 Bunker Hill 44.03 46.68 1 14 Joe Miller 12 Bunker Hill 43.54 47.61 1 15 Triston McDowell 11 R-S Central 43.84 50.17 1

Boys 4x100 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Hibriten 'A' 43.57 43.11 2 10 1) Aaron Logan 11 2) Karson Pilkenton 11 3) G Witherspoon 11 4) Jonas Brown 12 2 Lincolnton 'A' 44.43 43.85 2 8 1) Tyshaun Harris 12 2) Robert Gaither 11 3) James Woods 11 4) Tiaje Ross 10 3 R-S Central 'A' 44.94 44.52 2 6 1) Malik Smith 12 2) Gage McSwain 9 3) Josh Gray 11 4) Jayden Waddell 11 4 Franklin 'A' 44.99 44.86 2 5 1) Jaylynn Murrell 12 2) Coleman Tallent 12 3) Kobe Manning 11 4) Bailey Watts 11 5 East Rutherford 'A' 45.24 44.89 2 4 1) Saivon Woods 10 2) Calvin Jones 10 3) Stanley Wilkins 11 4) Rodney Lattimore Jr 10 6 Maiden High 'A' 45.95 45.04 1 3 1) Traveon Howell 10 2) Kentrell Williams 12 3) Amarion Craig 9 4) Mayfield Keegan 12 7 North Lincoln 'A' 45.94 45.24 1 2 1) David Schmerber 12 2) Lance Bailey 12 3) Landon Beard 10 4) Samuel Brady 10 8 Madison 'A' 45.63 45.49 1 1 1) Zeke Fender 11 2) Clark Gray 11 3) Ty Snelson 12 4) Ellijah Tipton 10 9 East Gaston 'A' 46.14 46.77 1 10 Brevard 'A' 46.11 46.97 1 1) Lucas Brooks 11 2) Anjel Whitesides 10 3) Sammy Bradley 11 4) Gabriel Buenrostro 10 -- East Henderson 'A' 45.87 DQ 1 1) Chris Hemphill 11 2) Caleb Shipman 11 3) Zach Atkinson 12 4) Pablo Santamaria Olmedo 11 -- Patton 'A' 45.63 DQ 2 1) Bryan Hernandez 12 2) Will Brawley 12 3) Christopher Lytle 10 4) Treyvon Lytle 12 -- Bandys 'A' 43.14 DQ 2 1) Dashawn Gibbs 12 2) Isaiah Talbert 11 3) Eli Smith 12 4) JaTay Culliver 12

Boys 4x200 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Hibriten 'A' 1:30.40 1:29.73 2 10 1) Aaron Logan 11 2) Karson Pilkenton 11 3) G Witherspoon 11 4) Jonas Brown 12 2 Lincolnton 'A' 1:31.41 1:30.91 2 8 1) Tyshaun Harris 12 2) Robert Gaither 11 3) Tiaje Ross 10 4) Skylar Evans 12 3 Patton 'A' 1:33.99 1:32.74 2 6 1) Hunter Butler 12 2) Noah Sheets 11 3) Bryan Hernandez 12 4) Will Brawley 12 4 Pisgah 'A' 1:34.92 1:33.75 2 5 1) Levi Cagle 9 2) Lee Ferguson 11 3) Cain Early 9 4) Tanner Wike 11 5 R-S Central 'A' 1:34.30 1:33.86 2 4 1) Malik Smith 12 2) Gage McSwain 9 3) Jayden Waddell 11 4) Zahaire Washburn 11 6 North Lincoln 'A' 1:37.86 1:35.86 1 3 1) David Schmerber 12 2) Lance Bailey 12 3) Landon Beard 10 4) Samuel Brady 10 7 Maiden High 'A' 1:35.18 1:36.26 2 2 1) Traveon Howell 10 2) Kentrell Williams 12 3) Amarion Craig 9 4) Mayfield Keegan 12 8 Hendersonville 'A' 1:35.60 1:37.95 2 1 1) Vernon Robertson 10 2) Qushawn Brown 12 3) Dylan Myers 12 4) Kalin Ensley 11 -- Bandys 'A' 1:29.95 DNF 2 1) Dashawn Gibbs 12 2) Chase Clanton 11 3) Eli Smith 12 4) JaTay Culliver 12 -- Franklin 'A' 1:37.60 DNF 1 1) Jaylynn Murrell 12 2) Coleman Tallent 12 3) Kobe Manning 11 4) Jarrett Evans 11

Boys 4x400 Meter Relay NCHSAA 2A 1 Shelby 'A' 3:41.91 3:33.87 2 10 1) Keelyn Surratt 12 2) Will Berkowitz 10 3) Dorian Williams 11 4) Andre Washington 11 2 Ashe County 'A' 3:37.97 3:34.85 2 8 1) David Roten 12 2) Wesley Waddell 11 3) Jason Durr 11 4) Josh Hardin 10 3 Newton-Conover 'A' 3:37.87 3:35.63 2 6 1) Keldon Stinson 12 2) Caleb Henze 11 3) Noel McIver 10 4) Jalen Johnson 12 4 Patton 'A' 3:36.30 3:35.70 2 5 1) Jayrd Conley 12 2) Noah Sheets 11 3) Evan Westra 12 4) Bryan Hernandez 12 5 Franklin 'A' 3:37.80 3:36.31 2 4 1) Kenzie Bouakhamphong 12 2) Robert Mcallister 12 3) Seth Gurny 11 4) Liam Graham 11 6 North Lincoln 'A' 3:39.50 3:37.65 2 3 1) Brian Risse 11 2) Jason Risse 11 3) Zach Stamey 12 4) Jason Thomson 10 7 Fred T. Foard 'A' 3:44.86 3:42.04 1 2 1) Devin Aiken 10 2) Romando Moffett 12 3) AJ Sollid 11 4) A’qui Thompson 12 8 Brevard 'A' 3:42.04 3:42.25 2 1 1) William Coye 11 2) Noah Schoenacher 11 3) Graham Green 9 4) Jasper Goddard 11 9 Bandys 'A' 3:47.48 3:43.00 1 1) Seaver Hubbard 10 2) Lake Hojnacki 11 3) Garrett Rhodes 10 4) Blake Reynolds 10 10 Hibriten 'A' 3:42.74 3:47.21 1 1) Zach Young 9 2) Karson Pilkenton 11 3) Enrique Ramos 12 4) Miles Simon 12 11 R-S Central 'A' 3:47.00 3:47.78 1 1) Evan Revis 12 2) Malik Smith 12 3) Trey Greene 11 4) Jayden Waddell 11

Boys 4x800 Meter Relay NCHSAA 2A
1 Franklin 'A' 8:30.28 8:14.91 10 1) Nathan Richards 12 2) Robert Mcallister 12 3) Grayson Jones 12 4) Liam Graham 11 2 West Wilkes 'A' 8:34.86 8:24.70 8 1) Austin Triplette 9 2) Hunter Wayne 9 3) Zack Nuzzolilo 10 4) Brandon Miller 12 3 Shelby 'A' 8:54.68 8:33.06 6 1) Keelyn Surratt 12 2) Sincere Medley 11 3) Will Berkowitz 10 4) Dorian Williams 11 4 Brevard 'A' 8:52.38 8:33.86 5 1) William Coye 11 2) Noah Schoenacher 11 3) Graham Green 9 4) Jasper Goddard 11 5 Bandys 'A' 9:01.13 8:44.43 4 1) Seaver Hubbard 10 2) Jacob Inman 12 3) Jordan Beard 11 4) Eljae Roe 12 6 Draughn 'A' 8:55.57 8:44.65 3 1) Tyler Ollis 11 2) Parker Smith 11 3) Tommy Blackwell 10 4) Nick Chrisco 10 7 Smoky Mountain 'A' 9:05.81 8:52.06 2 1) Eli Costa 12 2) Cameron McKee 11 3) Tyler Watterson 10 4) Tyler Conley 10 8 North Lincoln 'A' 8:25.78 8:53.70 1 1) Mason Hodges 11 2) Richard Finnen 11 3) Robert Reed 12 4) Khari Johnson 10 9 Ashe County 'A' 8:47.68 8:58.83 1) David Roten 12 2) Tafton Baker 11 3) Chandler Crawford 11 4) Neil Pate 10 10 Fred T. Foard 'A' 9:05.26 9:00.38 1) Ben Trimm 9 2) James Wikinson 9 3) Jacob Faherty 9 4) Johnathan Puiu 11 11 Bunker Hill 'A' 8:49.06 9:04.19 12 Patton 'A' 9:17.17 9:19.72 1) Jeronimo Martin 12 2) Bennett Hall 12 3) Finn Rigsbee 10 4) Kevin Vasquez 9

Boys High Jump NCHSAA 2A 1 Alex Reavis 11 Bandys 6-10.00 6-08.00 10 2 Evan Westra 12 Patton 6-04.00 6-04.00 8 3 Grady Rector 10 Ashe County 6-00.00 5-10.00 6 4 Levi Higgins 10 Mountain Her 6-00.00 J5-10.00 5 5 Dashaun Christopher 10 Shelby 5-10.00 J5-10.00 4 6 Kenzie Bouakhamphong 12 Franklin 6-00.00 J5-10.00 3 7 Jaylen Scott 11 Hibriten 5-10.00 5-08.00 2 8 Darius Edwards 12 East Henders 5-10.00 J5-08.00 1 -- Keenan Kee 10 Bunker Hill 5-10.00 NH -- Christian Ramseur 11 Bunker Hill 5-08.00 NH

Boys Pole Vault NCHSAA 2A
1 Zach Atkinson 12 East Henders 13-06.00 13-06.00 10 2 Noah Gordon 12 East Henders 13-00.00 13-00.00 8 3 Jacob Metscher 12 Madison 12-06.00 12-06.00 6 4 Andrew Davis 12 Fred T. Foar 12-00.00 12-00.00 5 5 Cameron Holley 11 East Rutherf 12-00.00 11-06.00 4 6 Trent Miller 11 Ashe County 12-00.00 11-00.00 3 7 Cooper Bumgarner 12 Maiden High 11-06.00 10-06.00 2 8 Aiden Stickle 12 Bandys 11-06.00 J10-06.00 1 9 Brandon Rockette 12 Bunker Hill 10-06.00 10-00.00 9 Noah Estes 11 Bandys 11-00.00 10-00.00 -- Gennaro Zarro 11 Bandys 10-06.00 NH -- Alex Schmerber 10 North Lincol 10-06.00 NH

Boys Long Jump NCHSAA 2A 1 Cameron Mcdaniel 12 Bunker Hill 21-01.75 21-03.50 NWI 10 2 Noah Sheets 11 Patton 20-03.00 21-02.00 NWI 8 3 Jaylen Creamer 12 East Gaston 20-03.00 20-09.00 NWI 6 4 Jarrett Evans 11 Franklin 20-01.00 20-08.00 NWI 5 5 Isaiah Talbert 11 Bandys 22-06.50 20-05.00 NWI 4 6 Sarju Patel 12 Fred T. Foar 20-09.00 20-03.75 NWI 3 7 Jared Hughes 11 Smoky Mounta 19-07.50 20-00.75 NWI 2 8 Bailey Watts 11 Franklin 19-10.50 19-11.50 NWI 1 9 Raheem Carson 11 Bunker Hill 21-03.75 19-10.00 NWI 9 Jalen Ward 11 North Lincol 20-07.00 19-10.00 NWI 11 Caleb Shipman 11 East Henders 21-03.50 19-09.50 NWI 12 Qushawn Brown 12 Hendersonvil 19-07.00 19-06.25 NWI 13 Jake Soorus 10 North Lincol 21-07.75 19-04.50 NWI 14 Calvin Jones 10 East Rutherf 19-07.25 19-00.00 NWI 15 Dashaun Christopher 10 Shelby 19-10.00 18-10.25 NWI

Boys Triple Jump NCHSAA 2A 1 Cameron Mcdaniel 12 Bunker Hill 45-01.00 44-06.50 NWI 10 2 Kobe Creamer 10 East Gaston 43-05.00 44-05.25 NWI 8 3 Abraham Martinez 12 Franklin 40-04.25 42-05.75 NWI 6 4 Bailey Watts 11 Franklin 41-01.50 42-04.75 NWI 5 5 Miles Simon 12 Hibriten 43-03.00 41-09.75 NWI 4 6 Izayah Beam 12 Shelby 41-06.25 41-02.00 NWI 2.50 6 Dashaun Christopher 10 Shelby 42-04.50 41-02.00 NWI 2.50 8 Jake Soorus 10 North Lincol 39-11.00 40-09.00 NWI 1 9 Isaiah Talbert 11 Bandys 41-04.25 40-04.00 NWI 10 Twizeyemungu Spahn 10 Patton 39-10.00 40-02.25 NWI 11 Christopher Lytle 10 Patton 40-08.00 39-11.00 NWI 12 Caleb Shipman 11 East Henders 40-01.00 39-10.25 NWI 13 Jayrd Conley 12 Patton 39-11.00 39-08.75 NWI 14 Tanner Wike 11 Pisgah 39-09.00 39-04.75 NWI 15 Samuel Brady 10 North Lincol 42-04.50 39-01.50 NWI 15 Shane Pelicano 10 West Wilkes 39-07.50 39-01.50 NWI

Boys Shot Put NCHSAA 2A 1 Carter Wilson 11 Ashe County 50-07.00 50-03.00 10 2 Ty Snelson 12 Madison 49-03.00 46-10.00 8 3 Jake Soorus 10 North Lincol 44-09.00 45-11.00 6 4 Kameron Walker 11 Pisgah 42-04.50 45-09.50 5 5 Montrel Turner 12 Smoky Mounta 43-01.00 42-02.50 4 6 Gage Kosnik 12 Smoky Mounta 42-11.75 41-04.00 3 7 Nash Shook 11 Bandys 41-00.00 40-05.00 2 8 Dj Moore 9 Hibriten 40-07.00 39-07.00 1 9 Tyrese Cauley 12 Hendersonvil 40-08.00 39-03.50 10 Will Brawley 12 Patton 40-07.50 38-09.50 11 Tate Beaver 12 Fred T. Foar 40-09.00 38-04.00 12 Kevon Wilson 11 Hibriten 40-05.50 37-05.00 13 Colton Garris 12 Wilkes Centr 42-00.00 37-02.50 14 Wyatt Painter 10 North Lincol 40-10.00 36-05.00

Boys Discus Throw NCHSAA 2A 1 Carter Wilson 11 Ashe County 151-05 154-06.75 10 2 Jake Soorus 10 North Lincol 157-10 145-05 8 3 Micah Cobb 12 Maiden High 133-01 136-00.50 6 4 Gage Kosnik 12 Smoky Mounta 141-02 133-06 5 5 Will Brawley 12 Patton 123-01 128-11.50 4 6 Kane McCandless 12 Mountain Her 131-02 126-10 3 7 Mason Shumate 11 Ashe County 133-09 126-09.75 2 8 Josh Blackburn 11 Franklin 124-02 126-01 1 9 Tanner Kilby 11 Ashe County 121-09 119-01 10 Zeb Virnelson 11 Mountain Her 125-05 117-07.25 11 Noah Rooks 9 East Burke 118-08 117-06.25 12 Tyler Rudisill 12 Fred T. Foar 131-11 117-01 13 Darius Edwards 12 East Henders 127-05 116-06 14 Lincoln Lutz 12 Bunker Hill 117-04 114-02 15 Landon Beard 10 North Lincol 118-11 102-00

Women - NCHSAA 2A - Team Rankings - 18 Events Scored 1) North Lincoln 108 2) Franklin 66 3) Hendersonville 60 4) Brevard 51 5) Shelby 48 6) Smoky Mountain 42 7) Bunker Hill 37.50 8) Lincolnton 35 9) West Lincoln 30 10) East Henderson 26 11) Owen, Charles D. 24 12) Newton-Conover 23 12) Draughn 23 14) Ashe County 22 15) Bandys 20.50 16) Wilkes Central 14 16) R-S Central 14 18) Patton 13 18) Fred T. Foard 13 20) Pisgah 8 21) East Gaston 6 21) East Rutherford 6 23) Madison 4 23) North Wilkes 4 23) East Burke 4

Men - NCHSAA 2A - Team Rankings - 18 Events Scored 1) North Lincoln 87 2) Franklin 66.50 3) Ashe County 62 4) Bandys 51 5) Hibriten 45 6) Patton 34 7) Bunker Hill 31 8) Shelby 30 9) Lincolnton 29 10) Newton-Conover 28 11) East Henderson 24 12) R-S Central 22 12) Fred T. Foard 22 12) Smoky Mountain 22 15) East Gaston 21 16) Pisgah 18 16) North Wilkes 18 18) Madison 17 19) Maiden High 15 20) West Wilkes 13 21) Brevard 12 22) Hendersonville 10 23) East Rutherford 8 23) Mountain Heritage 8 25) East Burke 3.50 26) Draughn 3 27) West Lincoln 2

Category: