PREP BASKETBALL: First-round scores, second-round games

By: 
Cody Dalton
Sports Editor

Below are a look at the Northwestern 3A/4A and Southern District 7 Athletic 2A basketball tournament scores and schedules:

Northwestern 3A/4A

Boys brackets

First round (at higher seed)
No. 1 Freedom 91, No. 8 Watauga 73
No. 2 Hibriten 73, No. 7 St. Stephens 58
No. 3 Hickory 57, No. 6 Fred T. Foard 42
No. 5 South Caldwell 63, No. 4 Patton 55

Semifinals (at Freedom High School)
No. 1 Freedom (22-2) vs. No. 5 South Caldwell (14-10), Thursday following second girls semifinal
No. 2 Hibriten (16-8) vs. No. 3 Hickory (20-5), Thursday following first boys semifinal

Finals (at Freedom High School)
Semifinal winners, 8 p.m. Friday

Girls brackets

First round (at higher seed)
No. 1 Freedom 61, No. 8 Hibriten 17
No. 2 Watauga 69, No. 7 Patton 36
No. 3 Hickory 65, No. 6 Fred T. Foard 22
No. 4 South Caldwell 50, No. 5 St. Stephens 46

Semifinals (at Freedom High School)
No. 1 Freedom (23-1) vs. No. 4 South Caldwell (16-8), 4 p.m. Thursday
No. 2 Watauga (17-7) vs. No. 3 Hickory (19-5), Thursday following first girls semifinal

Finals (at Freedom High School)
Semifinal winners, 6:30 p.m. Friday

Southern District 7 Athletic 2A

Boys brackets

First round (at higher seed)
No. 1 Lincolnton 82, No. 8 Bunker Hill 50
No. 2 West Caldwell 66, No. 7 Newton-Conover 63 (OT)
No. 3 East Lincoln 93, No. 6 Bandys 65
No. 4 Maiden 72, No. 5 West Lincoln 49

Semifinals (at CVCC's Tarlton Complex)
No. 1 Lincolnton (21-1) vs. No. 4 Maiden (15-9), 8 p.m. Wednesday
No. 2 West Caldwell (18-6) vs. No. 3 East Lincoln (17-7), 8 p.m. Thursday

Finals (at CVCC's Tarlton Complex)
Semifinal winners, 8 p.m. Friday

Girls brackets

First round (at higher seed)
No. 1 East Lincoln 57, No. 8 West Lincoln 34
No. 2 Newton-Conover 65, No. 7 Bunker Hill 49
No. 3 Maiden 64, No. 6 Bandys 55
No. 5 West Caldwell 51, No. 4 Lincolnton 45

Semifinals (at CVCC's Tarlton Complex)
No. 1 East Lincoln (19-5) vs. No. 5 West Caldwell (12-10), 6:30 p.m. Wednesday
No. 2 Newton-Conover (16-9) vs. No. 3 Maiden (17-7), 6:30 p.m. Thursday

Finals (at CVCC's Tarlton Complex)
East Lincoln-West Caldwell winner vs. Newton-Conover-Maiden winner, 6:30 p.m. Friday

Tags:

Category: